Ogród probiotyczny

O książce

W „Ogrodzie probiotycznym” opowiadam o spełnionym ogrodnictwie, które daje podstawy zdrowego, spokojnego stylu życia oraz dzielę się praktyczną wiedzą, jak samodzielnie stać się „pracownikiem gleby” w ogrodzie probiotycznym i czerpać przy tym nie tylko zdrowe plony, ale i radość ze świadomego bycia częścią większego ekosystemu.

Tytuł: Ogród probiotyczny
Jak uprawiać warzywa i owoce i nie zwariować

Autorka: Klaudia Sidorowicz

Liczba stron: 114

Format: 20 x 26 cm

Oprawa: Miękka

Rok wydania: 2020

ISBN: 978-83-958280-0-3

Cena: 59 zł

Z książki dowiesz się, jak uprawiać warzywa i owoce, jednocześnie regenerując glebę:

  • jak sposób prowadzenia upraw wpływa na glebę, następnie klimat Planety i zdrowie człowieka;
  • jak ograniczać wysiłek fizyczny w ogrodzie;
  • jak uprawiać, by otrzymywać zdrowy i odżywczy plon;
  • jak zastąpić chemiczne nawozy i środki ochrony naturalnymi sposobami;
  • jak radzić sobie, gdy warunki pogodowe są niestabilne w obliczu zmian klimatu;
  • jak uprawiać nawet w miejscu pozbawionym ujęcia wody;
  • jak choć w małym stopniu – lokalnie – przyczynić się do ograniczenia skali zniszczenia na ziemi.

W sposób przystępny przedstawiam w niej złożone procesy wpływające na wzrost roślin, prezentuję najnowszą wiedzę dotyczącą metod regeneracji gleby i proponuję konkretne sposoby – 3 modele upraw gotowe do wdrożenia, a także naturalne techniki radzenia sobie z chwastami, szkodnikami i suszą – znajdziesz w niej kompletną wiedzę, jak uzyskać odżywczy plon przy niewielkim nakładzie pracy.

Korzystając z przedstawionego planu działania, stworzysz ekosystem (nawet niewielki, we własnym warzywniku) obfitujący w cenne formy życia, który będzie wspierać Twoje zdrowie.

Każde działanie w ogrodzie zgodne ze wskazówkami zawartymi w poradniku będzie przyczyniało się do regeneracji wierzchniej warstwy naszej Planety, przynosząc „zdrowie na talerzu” bez użycia agrochemii. To sytuacja, która ze wszystkich stron przynosi pożytek – matce żywicielce Ziemi, Tobie, a także pożytecznym owadom, bez których nasze istnienie byłoby niezwykle trudne.

Zachęcam Cię do stworzenia własnego ogrodu probiotycznego – w którym regularny ruch na świeżym powietrzu zapewni Ci odpowiednią dawkę aktywności, Twój wzrok odpocznie wśród zieleni, ciało i dusza zyskają przestrzeń do regeneracji, a będące wytworem Twoich rąk i stworzonej przez Ciebie żyznej, pełnej życia ziemi plony staną się pokarmem–lekarstwem bogatym w cenne składniki odżywcze.

Zajrzyj do środka książki

Opinie czytelników

Hej ho! Książka spełniła moje oczekiwania w 100%. Jest świetnie napisana, z duuuużą ilością zdjęć, co dla wzrokowca, którym jestem jest bardzo ważne. I ta piękna modlitwa na koniec. Przyznam się, że z kościołem mi nie po drodze, ale papieża Franciszka bardzo cenię za jego skromność, wrażliwość i uważność. Cieszę się też, że książka przyszła w porę, bo na moim bokashi pojawiła się biała pleśń i już miałam zawartość wiaderka wywalić do bioodpadów. Ale by było, co? Jeszcze raz dziękuję za masę informacji i czystą przyjemność z czytania twojej książki a tak właściwie to z poznawania twojej filozofii życia. Fajnie, że takim robaczkom jak ja wskazujesz ścieżki do dobrego ogrodowania. I co teraz? Nowa Książka?

Agnieszka

Dziękuję za wspaniałą lekturę i ogromną inspirację do prac w moim ogródku. Każdy kto ma choćby skrawek ziemi powinien tę pozycję kupić. Polecam dziękuję i proszę o jeszcze. 

Krysia

Dziękuję. Przeglądnęłam na razie pobieżnie, ale uśmiech nie schodził mi z twarzy. Dziękuję za ten piękny poradnik. Ile w nim wiedzy! Będę ją chłonąć w zimowe wieczory, by być gotową na wiosnę 🙂
A ta modlitwa na końcu 🥰
Chyba ją wytnę, wstawię w ramkę i powieszę przed wejściem do domku na działce 🙂
Gratuluję pięknego wydania, niech się książka rozchodzi jak ciepłe bułeczki 

Renata

Dziękuję za wydanie wymarzonej książki, która powstała na bazie doświadczeń w własnego siedliska! To zdecydowanie mój kierunek. Kupiłem niedawno działkę na Podlasiu i Wasza wiedza bardzo mi się przyda.

Tadeusz

Czułam, że pisała Pani od serca wzruszam się tym podczas czytania. Darzę ogromnym szacunkiem i uznaniem. Bardzo żałuję, że nie mogłam dostać tej książki choćby 30 lat temu. Moje życie i życie moich bliskich wyglądałoby inaczej. KOCHAM to wszystko co Pani robi i dziękuję, że się Pani TYM dzieli.

Krystyna

Recenzje

Pisząc swój blog o ogrodnictwie naturalnym, puszczałam na wiatr ziarna wiedzy i doświadczenia. Różny może być los takich ziarenek, ale niektóre miały szczęście trafić do ludzi takich, jak Klaudia. Przygarnęła je, posiała razem z innymi ziarenkami, zebranymi z innych miejsc i od innych ludzi i wydały one wspaniałe plony. Klaudia ma wyczucie tych tajemniczych więzów, jakie łączą człowieka oraz całą Przyrodę w jedną całość, ale oprócz tego ma wiedzę naukową, pozwalającą te połączenia zrozumieć i wytłumaczyć. Jej książka łączy w jedno te dwie ścieżki: magię i naukę. A to połączenie sprawia, że jest pożyteczna i ciekawa dla wszystkich, chcących uprawiać ziemię w sposób naturalny. Gorąco ją polecam zarówno początkującym, jak i doświadczonym ogrodnikom, którzy chcą uprawiać własną żywność, żywą i leczniczą, którym nieobojętne są losy Ziemi.

Krystyna Cournet

Książka Klaudii Sidorowicz pod tytułem „Ogród z probiotyczny” to bardzo ciekawa pozycja dla osoby chcącej rozpocząć swoją przygodę z uprawą ogrodu z pożytecznymi mikroorganizmami, skalnymi minerałami i materią organiczną. Autorka na bazie swoich doświadczeń opisuje krok po kroku jak powinien funkcjonować ogród bez stosowania chemii rolnej a wykorzystujący probiotyki. W tej książce Autorka opowiada, jak wygląda zamknięty pełny obieg energii i materii w gospodarstwie domowym. Jak tworzyć i wykorzystywać: komposty, odpadki organiczne fermentowane z użyciem otrębów Bokashi, nawozy zielone, wszelkiego rodzaju organiczne ściółki, obornik, fermenty i biohumus (ekskrementy dżdżownic). Pozycja ta z pewnością zaciekawi osoby chcące  zdobyć wiedzę z zakresu ogrodu  probiotycznego. Osoby, które ciekawi uprawa ogrodu w taki sposób, by łączyć obowiązki dnia codziennego z uprawą własnych plonów, jak i te, które do tej pory nie miały okazji spróbować swoich sił w tworzeniu zielonego otoczenia bez stosowania środków chemicznych.

dr inż. Beata Płoszaj-Witkowska
Katedra Ogrodnictwa,
Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Książka, którą Państwo bierzecie do ręki, nie jest zwyczajną. Nie jest to bowiem „krótki kurs” uprawy biodynamicznej. Jest czymś więcej…
Autorka zawarła bowiem w swojej wypowiedzi wiele interesujących wątków. Począwszy od rozważań nad naturą, przyrodą, a także naturą … człowieka i jego postrzegania świata, przechodząc do objaśnień zasad rządzonych procesami przemiany w świecie przyrody, łącznie z wątkiem swego rodzaju lekcji chemii i fizyki, a kończąc na przejrzyście skonstruowanym „przewodniku” – co i jak robić.
Książka ma przy tym dwa, jakże cenne, oblicza. Jedno – to tekst tworzący zasadniczą strukturę dzieła, a drugi – to wspaniała oprawa graficzna, polegająca na wręcz malarskich impresjach „zaklętych” w fotografiach. Oprawa graficzna stanowi niejako drugie dzieło – często wystarczy jedynie je oglądać, a znajdziemy się w opisywanym literami świecie Autorki – świecie piękna przyrody i piękna pracy człowieka.
Czytelnikowi warto przekazać także pewną radę. Treść należy czytać spokojnie i bez pośpiechu. Nie dążyć od razu do przeczytania konkretnych wskazówek: „jak i co”. Bez dokładnego przemyślenia pierwszych stron tekstu można zagubić podstawowe idee Autorki – jak pomóc sobie i naturze, na których zbudowała swoją filozofię życiową. Ta spokojna lektura, wymagająca analizy słów Autorki i naszego zastanowienia się nad nimi, będzie bardzo cenną „wartością dodaną” do późniejszych praktycznych wskazówek. Część – nazwijmy ją praktyczną – jest bowiem bardzo ściśle powiązana z tym, o czym Czytelnik winien przeczytać wcześniej.

Część praktyczna, czyli konkretne wskazówki, jak pracować w ogrodzie biodynamicznym i dlaczego tak, a nie inaczej, jest cennym przewodnikiem dla – także dla początkujących – miłośników ogrodów. Przejrzysty układ tekstu (brawo dla redakcji!) ułatwia korzystanie ze wskazówek i pomaga podejmować decyzje ogrodnicze w zależności od istniejących uwarunkowań – miejsca, czasu, celu i doświadczenia. Wspomniane wcześniej wspaniałe fotografie, bez niepotrzebnych słów, prezentują wygodne i użyteczne narzędzia, naczynia i pojemniki, formy prostych i praktycznych rozwiązań „małej architektury” ogrodu biodynamicznego.
W książce pani Klaudii Sidorowicz, jako odpowiedzialnej publikacji, znajdzie Czytelnik wykaz pozycji bibliograficznych, z których korzystała Autorka. Jest to wskazówka dla Czytelnika, aby skorzystać z wymienionych opracowań, a także dążyć do dalszych własnych dociekań i poszerzania wiedzy. Należy z tego skorzystać, gdyż każde własne uzupełnienie otrzymanych informacji stanowi wskazówkę do wyboru indywidualnej drogi postępowania.

Na zakończenie należy zwrócić uwagę Czytelnikowi na wprowadzone przez Autorkę w treść książki cytaty. Już same w sobie stanowią wartościowy zbiór myśli skłaniających do głębokiego zastanowienia się nad naszymi działaniami w środowisku przyrodniczym. Zaś treść rozdziału „Zamiast wstępu” może być inspiracją …

dr hab. inż. arch. Bogna Lipińska
Katedra Projektowania Środowiskowego
Wydział Architektury
Politechnika Gdańska